Cellulit to nic innego, jak zmagazynowany przez komórki tłuszczowe nadmiar tłuszczu, który uwidacznia się w postaci grudek, wypukłości i wklęsłości. Stąd też bywa nazywany „pomarańczową skórką”, bowiem przypomina ją swoją strukturą. Zmiany, o których mowa, głównie dotyczą kobiet. Według szacunków cellulit ma aż 85% pań powyższej 20 roku życia. Co sprzyja jego powstawaniu i czy są skuteczne sposoby na to, żeby się go pozbyć?
Od czego bierze się cellulit?
Na wstępnie warto zaznaczyć, że nie dotyczy wyłącznie kobiet, które borykają się z nadwagą. Bardzo często tzw. „pomarańczowa skórka” pojawia się u młodych i szczupłych pań. Wszystkiemu winne są zmiany podskórne, a mianowicie rozrost komórek tłuszczowych w wyniku czego dochodzi do powstawania grudek. Te z kolei sprawia, że następuje nacisk na naczynka i usuwanie toksyn oraz wody z komórek staje się utrudnione. Najpowszechniejsze miejsca, w których lokalizowany jest cellulit, to uda oraz pośladki. Choć może też występować na ramionach czy brzuchu. Co jest powodem tego, że pod skórą powstają grudki? Trudno jest jednoznacznie określić przyczyny powstawania cellulitu, ale na pewno sprzyja temu procesowi siedzący tryb życia i tym samym niewielka aktywność fizyczna. Bywa, że cellulit dotyka też osoby, które w krótkim czasie utraciły dużą liczbę kilogramów.
I choć najczęściej mamy do czynienia z cellulitem tłuszczowym, to warto wiedzieć, że wyróżniamy również cellulit wodny. Bierze się on głównie z nadmiernego gromadzenia wody oraz toksyn w tkankach. Skutkiem tego jest nierównomierne rozmieszczenie lipidów w tkance podskórnej, co daje o sobie znać w postaci cellulitu. Cellulit wodny zazwyczaj obserwowany jest u osób, które utrzymują w miarę stałą wagę. Charakteryzuje się tym, że nierówna powierzchnia uwidacznia się dopiero wtedy, gdy ściśniemy skórę. Natomiast przy cellulicie tłuszczowym pofałdowania i grudki są widoczne bez jakiegokolwiek uciskania.
Czynniki sprzyjające powstawaniu cellulitu
Powody powstawania cellulitu mogą być różne i tak jak już zostało to wspomniane, nie zawsze wiążą się z otyłością. Jakie są zatem czynniki sprzyjające temu, że pojawia się cellulit na ramionach, udach czy pośladkach? Oto najczęstsze przyczyny:
- hormony – wahania estrogenów, które towarzyszą dojrzewaniu, przekwitaniu oraz występują w czasie połogu mogą skutkować cellulitem;
- wiek – wraz z upływem lat skóra traci jędrność, a krążenie staje się słabsze, co również może przyczynić się do wystąpienia cellulitu;
- geny – jeżeli mama czy babcia borykają się z „pomarańczową skórką”, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawi się ona także u nas;
- otyłość – osoby z nadwagą są szczególnie narażone na cellulit, czyli zmiany zwyrodnieniowe w tkankach podskórnych;
- brak wysiłku fizycznego – siedzący tryb życia i mała aktywność mogą powodować zaburzenia krążenia, a stąd już prosta droga do cellulitu;
- choroby – mało się o tym mówi, ale „pomarańczowa skórka” może towarzyszyć chorobom nerek, tarczycy, cukrzycy oraz problemom ginekologicznym;
- leki – również przyjmowanie leków hormonalnych, przeciwtarczycowych i antyhistaminowych podwyższa ryzyko pojawienia się cellulitu.
Nie bez znaczenia jest też dieta oraz to, jak się ubieramy. Bowiem wysokie obcasy i obcisłe spodnie zaburzają krążenie, czyli mogą być winowajcami prowadzącymi do przypadłości, jaką jest cellulit.
Co zrobić, żeby nie mieć cellulitu?
Zastanawiasz się nad tym, jak zrzucić cellulit i przygotować swoje ciało na nadejście lata? Albo co robić, żeby zapobiec jego powstaniu? Sposobów jest wiele, ale zaczniemy od tych najprostszych, które każdy może wdrożyć do swojej codziennej pielęgnacji. Tym samym przedstawiamy domowe działania, które pomogą rozprawić się z „pomarańczową skórką”.
- Odpowiednie nawadnianie organizmu i zdrowa dieta – to klucz do pięknej i pełnej blasku skóry. Dorosły człowiek powinien przyjmować nie mniej niż 2 litry płynów dziennie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ woda pomaga usuwać z organizmu toksyny, a także wspomaga proces spalania tkanki tłuszczowej. Ważna jest też zbilansowana dieta, składająca się z pełnowartościowych produktów. Ograniczyć należy natomiast sól, słodycze i produkty wysoko przetworzone.
- Aktywność fizyczna – ruch pozytywnie wpływa na wydolność i ogólną kondycję organizmu, a także wygląd skóry. Dzięki temu, że poprawia krążenie krwi, to też jest skutecznym sprzymierzeńcem w walce z cellulitem. Dlatego też warto regularnie chodzić na spacery, siłownię, basen, zajęcia fitness, jeździć na rowerze lub wykonywać ćwiczenia w domu.
- Masaże i kosmetyki – aby zmniejszyć widoczność cellulitu, ważne są peelingi oraz szczotkowanie skóry połączone z masażem. Takie działania poprawiają krążenie krwi, a tym samym poprawiają funkcjonowanie tkanek podskórnych. Można też sięgać po kosmetyki antycellulitowe, które zawierają w swoim składzie flawonoidy czy olej z pestek winogron.
Trzeba pamiętać o tym, że w walce z cellulitem kluczowa jest systematyczność i cierpliwość. Potrzeba bowiem czasu, żeby powyższa rutyna przyniosła efekty. A osoby, które nie chcą czekać, mogą skorzystać z zabiegów wykonywanych w klinikach kosmetologicznych.
Zabiegi na cellulit
Było już o domowej pielęgnacji, a jakie są profesjonalne sposoby na cellulit? Wśród najbardziej skutecznych zabiegów, które przynoszą szybkie efekty, wyróżniamy:
- Karboksyterapię, czyli zabieg z wykorzystaniem medycznego dwutlenku węgla. Za pomocą cienkich igieł dostarczany jest on do głębszych warstw skóry, dzięki czemu staje się ona bardziej jędrna oraz znikają niedoskonałości w postaci nie tylko cellulitu, ale też rozstępów czy zmarszczek. Aby karboksyterapia przyniosła pożądane efekty, potrzebna jest seria 10-12 powtórzeń.
- Lipolizę iniekcyjną – która jest zabiegiem polegającym na wstrzykiwaniu substancji rozpuszczających tłuszcz, najczęściej roztworu fosfatydylocholiny, bezpośrednio do obszarów z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Dzięki temu komórki tłuszczowe ulegają zniszczeniu, a organizm naturalnie je usuwa. Zabieg jest stosowany głównie do redukcji lokalnych depozytów tłuszczu, takich jak podbródek, ramiona, brzuch, pośladki, czy uda. Lipoliza iniekcyjna cechuje się minimalną inwazyjnością i krótkim czasem rekonwalescencji. Efekty zabiegu można zauważyć już po jednym wykonaniu, gdy organizm wydali zniszczone komórki tłuszczowe. W niektórych przypadkach konieczna jest seria zabiegów dla lepszych rezultatów. Aby utrzymać efekty, zaleca się okresowe powtórzenia zabiegu
- Storz Medical – to nowoczesna terapia wykorzystująca fale uderzeniowe, które w sposób nieinwazyjny stymulują tkanki. Podczas zabiegu generowane są akustyczne fale uderzeniowe, które przenikają przez skórę, docierając do głębszych warstw tkanki podskórnej. Zabieg ten ma szerokie zastosowanie i jest używany przede wszystkim w redukcji cellulitu na udach, brzuchu, ramionach, łydkach i pośladkach. Storz Medical jest skuteczny w modelowaniu sylwetki. Dla osiągnięcia optymalnych rezultatów, zaleca się serię zabiegów. Zazwyczaj wystarczającą ilością jest 5, ale ostatecznie wszystko zależy od indywidualnych potrzeb klientki.
- ICOONE – to zaawansowany i nieinwazyjny zabieg, który dostarcza skórze mikro-impulsów stymulujących jej regenerację. Specjalnie zaprojektowane głowice są wykorzystywane do delikatnego zasysania i masażu skóry, który poprawia krążenie krwi oraz limfy. Działanie masażu jest wzmacniane laserem oraz światłem LED. Sesja trwa zazwyczaj od 20 do 40 minut, w zależności od obszaru ciała i celu terapii. Pierwsze rezultaty można zaobserwować już po 3 zabiegach.
Zauważyłaś u siebie cellulit i chciałabyś się go pozbyć? Na szczęście są skuteczne sposoby na redukcję cellulitu – począwszy od odpowiedniej pielęgnacji i zdrowej diety, a na profesjonalnych zabiegach skończywszy.