Laserowe usuwanie przebarwień skóry u kobiet i mężczyzn – na czym polega zabieg?
Laserowe usuwanie przebarwień skóry to zabieg, na który coraz częściej decydują się kobiety oraz mężczyźni w każdym wieku. Pozwala on pozbyć się nierównego kolorytu zarówno na twarzy, jak i na całym ciele. Przebarwienia występować mogą zarówno w zewnętrznych warstwach skóry, jak i dużo głębiej. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jaka jest przyczyna ich występowania oraz ile zabiegów laserowego usuwania przebarwień się spodziewać, to zapoznaj się z poniższą treścią.
Skąd się biorą przebarwienia ?
Uwidaczniające się na skórze przebarwienia powstają na skutek nadmiernej ilości barwnika (melaniny). Jego ilość jest warunkowana przez różne czynniki, wpływające na mechanizmy, zachodzące w ludzkim organizmie. W następstwie oddziałuje to na:
- odkładanie się barwnika w skórze,
- zbyt dużą liczbę melanocytów (komórek pigmentowych).
Dużo czynników wpływa na to, że na skórze z czasem zaczynają pojawiać się przebarwienia. Zaliczyć można do nich chociażby:
- ciążę i trwające podczas niej różne stany hormonalne,
- terapie hormonalne, a w tym zażywanie doustnej antykoncepcji,
- menopauzę,
- wszelkiego typu zaburzenia endokrynologiczne,
- różne choroby, a w tym te wątroby,
- ekspozycja na promieniowanie słoneczne.
Jakie są główne rodzaje przebarwień?
Laserowe usuwanie przebarwień obejmuje najczęściej redukcję:
- piegów,
- plam soczewicowatych (charakterystycznych dla podeszłego wieku lub wynikłych na skutek nadmiernej ekspozycji na słońce),
- melasmy, inaczej ostudy,
- hiperpigmentacji i związanych z nią zaburzeń,
- przebarwień wynikłych na skutek zapalenia, urazu, czy też brania leków.
Warto na samym początku zaznaczyć, że laserowe usuwanie przebarwień skóry można przeprowadzać niezależnie od tego, do której kategorii zaliczony zostanie nierównomierny koloryt twarzy, czy też innej części ciała.
Usuwanie przebarwień skóry laserem Alma Harmony XL Pro
Najczęściej laserowe usuwanie przebarwień odbywa się przy pomocy lasera Alma Harmony PRO Dye-Vl, który doceniany jest za to, że w sposób widoczny poprawia kondycję skóry. Nie tylko pomaga on w walce z przebarwieniami, ale i bliznami, zmarszczkami, rozstępami, czy też z brakiem jędrności.
Jak przygotować się do zabiegu?
Zanim laseroterapia zostanie rozpoczęta, warto przed pierwszym zabiegiem skonsultować się z kosmetologiem, który sklasyfikuje rodzaj przebarwienia. Gdy już zostanie to określone, wtedy przed usuwaniem przebarwień laserem należy:
- zrezygnować z suplementów diety, które w składzie mają substancje światłoczułe,
- odstawić wszelkiego typu preparaty, w skład których wchodzi rumianek, skrzyp, dziurawiec, pokrzywa, czy też nagietek,
- zadbać w odpowiedni sposób o skórę, aby w miejscu przeprowadzania zabiegu nie powstały podrażnienia.
Jak wygląda zabieg usuwania przebarwień?
Na czym polega laserowe usuwanie przebarwień? Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane. Na samym początku specjalista, przeprowadzający zabieg, starannie oczyszcza skórę, ustawia odpowiednie parametry urządzenia oraz nakłada na oczy pacjenta specjalne okulary zabezpieczające. Następnie wiązka lasera kierowana jest na przebarwienie i nie obejmuje skóry dookoła. W zależności od obszaru przebarwienia zabieg może trwać zarówno 15 min, jak i 30 min. Związane z nim odczucia są indywidualne dla każdej osoby, gdyż każdy ma inny próg bólu.
Ważne rady po zabiegu
Po laserowym usunięciu przebarwień skóry normalne jest, że przez jakiś czas znamiona przybiorą intensywniejszy, ciemniejszy kolor. Przez kolejne dni obszary te zaczną się złuszczać do momentu, aż pozostanie zdrowa, zregenerowana warstwa. O tym, ile zabiegów laserowego usuwania przebarwień potrzebuje konkretna osoba, decyduje specjalista po odbytych konsultacjach.
Aby cały proces rekonwalescencji skóry przeszedł szybko i pomyślnie należy unikać:
- słońca i używać kremu z filtrem,
- basenów oraz sauny.
Kiedy laseroterapia jest niemożliwa – przeciwwskazania
Zabieg laserowego usuwania przebarwień jest niemożliwy w momencie, kiedy pacjent:
- ma opaleniznę na obszarze, gdzie ma być przeprowadzany zabieg,
- przyjmuje leki, które uwrażliwiają na światło,
- cierpi na choroby skóry lub też na ogólnoustrojowe,
- jego skóra ma tendencje do powstawania tak zwanych bliznowców,
- jest w ciąży lub jeszcze karmi piersią,
- przyjmuje leki, które: zmniejszają krzepliwość krwi lub też rozszerzają naczynka,
- cierpi na choroby nowotworowe.
O wszystkich innych ewentualnych dolegliwościach, czy też stanach zdrowotnych, należy koniecznie poinformować specjalistę, który ma przeprowadzać zabieg.
Wszystkie osoby zmagające się z przebarwieniami skóry zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej Kliniki Kosmetologii i Medycyny Estetycznej. Do każdego klienta podchodzimy w sposób indywidualny. Posiadamy również laser Alma Harmony XL Pro iPixel (laser frakcyjny ablacyjny), stosowany na zmarszczki, blizny i rozstępy, oraz laser Alma Harmony XL Pro Dye-VL – idealny do walki z naczynkami oraz przebarwieniami.