Mezoterapia igłowa na rozstępy – efekty po zabiegu
Mezoterapia igłowa uznawana jest za jeden z najbardziej wszechstronnych zabiegów. Niewielkie nakłucia wykonywane podczas sesji mają dobroczynny wpływ na kondycję skóry, dlatego z metody tej korzystają osoby z różnymi problemami. Jednym ze wskazań do mezoterapii igłowej są rozstępy, które możemy usunąć lub znacznie zredukować ich widoczność. Przekonaj się, na jakie efekty możesz liczyć po zabiegu!
Przyczyny powstawania rozstępów
Rozstępy to jeden z największych problemów estetycznych, który często pojawia się u osób z nadwagą lub u kobiet w ciąży. Wbrew pozorom rozstępy pojawiają się jednak także u osób szczupłych. Istotą powstawania rozstępów jest bowiem połączenie czynników hormonalnych i genetycznych. Są osoby, które przy niewielkich wahaniach wagi zauważają pojawiające się rozstępy. Inni natomiast, pomimo intensywnego rozciągania tkanek skórnych nie doświadczają tego problemu. Istotne znaczenie mają więc predyspozycje genetyczne oraz kondycja skóry.
Niemniej jednak rozstępy to defekt charakterystyczny właśnie dla partii ciała narażonych na zmianę objętości skóry. W wyniku nadmiernego rozciągnięcia, czy to w okresie ciąży, czy w trakcie szybkiego wzrostu nastolatków lub podczas przybierania na wadze dochodzi do naciągania tkanek. Gdy dodatkowo skóra jest osłabiona i niedostatecznie nawilżona, dochodzi do zerwania włókien kolagenowych i elastynowych. Naskórek pozostaje nienaruszony, jednak powstające uszkodzenia są widoczne.
W pierwszej kolejności rozstępy przyjmują barwę w różnych odcieniach czerwieni. Wiąże się to z toczącym się jednocześnie stanem zapalnym. Po upływie kilku tygodni lub miesięcy rozstępy stopniowo stają się jaśniejsze, co oznacza, że włókna kolagenowe zaczynają przyjmować ostateczną, zniekształconą postać.
Jak działa mezoterapia igłowa na rozstępy?
Rozstępy pojawiają się w głębokich warstwach skóry, dlatego też najskuteczniejszym sposobem na ich redukcję są zabiegi pozwalające na dotarcie wprost do źródła problemu. Powierzchowne zabiegi kosmetyczne mogą jedynie wygładzić skórę i spłycić rozstępy.
Natomiast w przypadku mezoterapii igłowej podstawowym celem zabiegu jest dotarcie do struktury rozstępów, wzmocnienie i odżywienie skóry, a także inicjacja naturalnych procesów regeneracyjnych.
Mezoterapia igłowa na rozstępy polega na śródskórnym podaniu odpowiednich związków, które zapewniają skórze kompleksowe odżywienie. Co więcej, już same nakłucia wykonywane tuż przy krawędzi rozstępu skłaniają organizm do naturalnej regeneracji. W efekcie związki wytwarzane przez układ odpornościowy ”naprawiają” mikronakłucie. Przy okazji doprowadzając do tworzenia się nowych włókien kolagenu i elastyny. Rozstępy są więc stopniowo usuwane dzięki połączeniu działania koktajli odżywczych oraz naszych własnych przeciwciał.
Czy rozstępy można całkowicie usunąć za pomocą mezoterapii?
Najlepsze efekty leczenia rozstępów mezoterapią uzyskuje się po rozpoczęciu zabiegów w początkowej fazie rozwoju rozstępów. Gdy nieestetyczne zmiany skórne są jeszcze czerwone lub sine, wówczas możliwa jest przebudowa skóry za pomocą zabiegów wspomagających jej regenerację. Zabiegi wykonywane na stare rozstępy, które pojawiły się kilka lat wcześniej, są nieco mniej skuteczne. Jednak i w tym przypadku inicjacja procesów naprawczych pozwala na usuwanie niewielkich rozstępów, a nawet znaczną redukcję głębokich i rozległych zmian.
Co ważne, w przypadku mezoterapii wykonywane nakłucia inicjują kontrolowany stan zapalny. Oznacza to, że rozstępy częściowo wchodzą ponownie w pierwotną fazę, dzięki czemu dostarczone składniki odżywcze i regenerujące działają o wiele skuteczniej.
Jeśli masz na ciele nieestetyczne smugi i szukasz sposobu na ich usunięcie, sprawdź, jakie jeszcze zabiegi na rozstępy znajdziesz w naszej Klinice!