Piękny i zadbany wygląd to cel wielu osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Na atrakcyjność bez wątpienia wpływa natomiast kondycja cery. W końcu, kiedy poznaje się kogoś, rozmawia z nim, patrzy się przede wszystkim na jej lub jego twarz. A ponieważ skupia ona na sobie tyle uwagi, wymaga szczególnej pielęgnacji. Jak więc zadbać o cerę, by uniknąć niedoskonałości i łuszczącej się skóry? O tym będzie ten artykuł, który polecamy przeczytać wszystkim stawiającym na zdrowy i promienny wygląd. Omówimy przyczyny przesuszonej skóry, skutki jej nieodpowiedniej pielęgnacji oraz rozwiązania tych problemów. Wskażemy też zabiegi, które stosowane według zaleceń ekspertów w dziedzinie kosmetologii, jak np. mezoterapia igłowa czy masaż próżniowo-drenujący, mogą pomóc w zachowaniu cery w dobrej kondycji. Oprócz tego skupimy się również na takich aspektach, jak łuszcząca się skóra na dłoniach czy stopach i innych partach ciała. Nie zwlekaj – sprawdź nasz poradnik!
Po co złuszczamy skórę?
Wystarczy rozejrzeć się dookoła w sklepie z kosmetykami, by znaleźć produkty o działaniu złuszczającym naskórek. Mają one na celu zapewnienie skórze zdrowego i promiennego wyglądu. Poza tym w kosmetologii stosuje się też specjalne zabiegi, które wspomagają pozbycie się z jej powierzchni martwych komórek, co może okazać się skuteczne w walce z niedoskonałościami, przebarwieniami i innymi problemami skórnymi. Dlaczego tak często o takie rozwiązania pytają pacjenci salonów kosmetycznych, jak np. klinika kosmetologii i medycyny estetycznej Beauty Address? Złuszczanie skóry, jeśli odbywa się pod okiem eksperta, może bowiem przynieść wiele pozytywnych rezultatów. Przede wszystkim pozwala pozbyć się martwych komórek, stanowiących pożywkę dla bakterii, które z kolei prowadzą często do powstawania stanów zapalnych. Takie zabiegi należy jednak przeprowadzać w sposób kontrolowany i nie częściej, niż zostanie to zalecone przez kosmetologa, gdyż nadmiernie łuszcząca się skóra na twarzy lub innych partiach ciała może przysporzyć jeszcze więcej problemów.
Jak często złuszczać skórę?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każda skóra jest inna, więc częstotliwość wykonywania na niej wszelkich zabiegów trzeba ustalać indywidualnie ze specjalistą, np. kosmetologiem. Właściwa pielęgnacja cery trądzikowej różni się od pielęgnacji cery suchej czy dojrzałej. Nie warto więc działać na własną rękę. Jeśli chodzi np. o peelingi złuszczające naskórek, te nie powinny być wykonywane częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Mają one poprawić kondycję skóry, a nie zaburzyć jej barierę ochronną, co bywa skutkiem zbyt intensywnego ich stosowania. Może być to wówczas odebrane przez tkanki jako zagrożenie, zaburzyć ich funkcjonowanie i uwrażliwić je na alergie. Co więcej, nadmierne łuszczenie się skóry po prostu nie wygląda estetycznie. Często wpływa negatywnie na samopoczucie osoby, która zmaga się z tym problemem, i obniża jej samoocenę.
Co się stanie, jeśli złuszczasz skórę za bardzo?
Co jest kluczem do odpowiedniej pielęgnacji cery czy innych partii ciała? Umiar i równowaga. Zdarza się, że „mniej” znaczy „więcej”, a w trosce o skórę niewiele trzeba, by „przedobrzyć”. Dużo mówi się o kosmetykach i zabiegach złuszczających naskórek. Mają one na celu poprawę kondycji tkanek i usunięcie z ich powierzchni obumarłych komórek oraz zanieczyszczeń. Muszą być jednak wykonywane przez przystosowane do tego osoby, po odbyciu wcześniej konsultacji ze specjalistą. To dlatego, że skutki zbyt częstego lub zbyt intensywnego złuszczania skóry okazują się bardzo nieprzyjemne. Przede wszystkim zaburzona zostaje jej naturalna równowaga. To z kolei może przynieść efekt zupełnie odwrotny do zamierzonego. Na skórze w wyniku jej nadmiernego łuszczenia się występują często przebarwienia i niedoskonałości spowodowane uszkodzeniem jej ochronnej bariery. Te zmiany są nie tylko odczuwalne w dotyku, lecz również widoczne. Aby poradzić sobie z takimi skutkami, najlepiej udać się do kosmetologa, który zaleci odpowiednią pielęgnacje i zabiegi.
Pielęgnacja po nadmiernym złuszczeniu skóry
Błąd w pielęgnacji skóry może zdarzyć się każdemu. Kiedy do tego dojdzie, nie warto jednak panikować, tylko od razu działać, ale nie na własną rękę. Jeśli Twoja cera cierpi w wyniku zbyt intensywnego złuszczania, nie zwlekaj, tylko udaj się na wizytę do kliniki kosmetologii i medycyny estetycznej, jak np. Beauty Address w Warszawie. Kosmetolog może doradzić Ci, czego unikać, by nie podrażniać bardziej skóry, oraz jakich kosmetyków używać, żeby przywrócić jej naturalną ochronną barierę. Co więcej, to również okazja do skorzystania z zabiegów, które mogą pomóc w odzyskaniu zdrowego wyglądu cery i poprawie jej kondycji. A przecież łuszcząca się skóra nikomu nie dodaje urody.
Poza tym klinka Beauty Address oferuje też zabiegi zalecane w przypadku innych problemów skórnych. O które z nich często pytają pacjenci i z nich korzystają? Poniżej prezentujemy krótką listę:
- mezoterapia igłowa – to zabieg, który ma na celu przywrócenie sprężystości skórze wiotkiej, zmęczonej, pozbawionej blasku. Zalecana jest osobom, których cera wymaga regeneracji i odżywienia. Pozwala na dostarczenie tkankom aminokwasów i minerałow. Co więcej, mezoterapię igłową stosuje się nie tylko na twarz, można również na szyję, dekolt oraz dłonie;
- kwas hialuronowy – jego obecność poprawia jędrność skóry, a dodatkowo nawilża ją i odżywia. Zwykle wykorzystuje się go w zabiegach dedykowanych osobom zmagającym się z wiotką cerą, cieniami pod oczami czy zapadniętymi policzkami;
- ICOONE – to nowoczesny, nieinwazyjny zabieg kosmetyczny, który wykorzystuje technologię masażu podciśnieniowego do stymulowania skóry i tkanki podskórnej. Zabieg ten znajduje zastosowanie w walce z cellulitem, ujędrnianiu skóry oraz modelowaniu sylwetki.
W jakich partiach skóra najczęściej się łuszczy?
Ten problem może dotyczyć różnych fragmentów ciała, a najczęściej spowodowany jest nieodpowiednią pielęgnacją, zaburzeniami bariery hydrolipidowej, nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania gruczołów łojowych czy też wrodzonymi skłonnościami skóry do przesuszania się. A w jakich miejscach najczęściej się ona łuszczy? Już odpowiadamy:
- skóra głowy – łuszcząca się skóra głowy to zazwyczaj efekt błędów w jej pielęgnacji. Powodem może być też nadmierne stosowanie kosmetyków, które ją wysuszają, jak choćby lakier do włosów. Niekorzystne mogą okazać się również byt często wykonywane silne peelingi;
- twarz – łuszczenie się skóry na powiekach, czole, nosie czy policzkach to problem wielu osób. Może wynikać z jej zaburzonej równowagi, stosowania niewłaściwie dobranych kosmetyków lub używania ich niezgodnie z zaleceniami. Niestety, takie zaburzenia w obrębie cery są bardzo widocznie. Mniej zauważalna, lecz również uciążliwa jest łuszcząca się skóra w uszach. Przyczyny tego problemu należy się dopatrywać np. w niewystarczającym nawilżaniu;
- dłonie – te narażone są na kontakt z różnymi czynnikami – mrozem, wilgocią, detergentami. Pamiętaj więc, by zabezpieczać ręce przed zimnem, po myciu dokładnie je osuszać, a sprzątać w rękawiczkach. Korzystne mogą okazać się też kremy nawilżające do skóry dłoni. Oprócz tego warto nawilżać łokcie.
- stopy – łuszcząca się skóra na stopach może być spowodowana chorobą, np. grzybicą, a także ich przemarznięciem lub przegrzaniem. Czasami wynika też z niewłaściwej higieny. Możesz zapytać swojego kosmetologa, jak odpowiednio dbać o stopy.
Istnieje wiele różnych problemów skórnych, a nadmierne łuszczenie się to tylko jeden z nich. Dlatego warto odpowiednio dbać o skórę i stosować zabiegi, które ją odżywiają oraz regenerują. W klinice Beauty Address w Warszawie wykonywane są m.in. mezoterapia igłowa, różnego rodzaju peelingi i masaże, w tym masaż próżniowo -drenujący SPM. Najlepiej zapytać o szczegóły osobiście i indywidualnie ustalić dogodny termin konsultacji. Każdy pacjent ma bowiem inną specyfikę skóry i przychodzi z innym problemem. Aby zabiegi przyniosły oczekiwane skutki, muszą być dopasowane przez specjalistę kosmetologa do konkretnych potrzeb.