Klinika kosmetologii Warszawa » Trądzik hormonalny – czym jest i jak leczyć?
trądzik hormonalny twarz

Istnieje błędne przekonanie, że problemy z niedoskonałościami skóry dotyczą tylko osób w okresie dojrzewania. Owszem, w tym wieku najczęściej pojawiają się na skórze zmiany trądzikowe, lecz nie znaczy to wcale, że po pewnym czasie samoistnie znikają i już nigdy nie wracają – dotykają one bowiem równie często dorosłych. A czym są spowodowane i jak je leczyć? Otóż zwykle przyczyną są zaburzenia w produkcji i gospodarce hormonów. Te natomiast mogą wystąpić w różnych etapach życia, niezależnie od wieku. Niektórzy diagnozują trądzik hormonalny po 30, inni po 40 lub jeszcze później.

Warto pamiętać, że niezależnie od tego, kiedy pojawi się problem i jak bardzo intensywnie da o sobie znać, możliwe jest uporanie się z nim, czy to poprzez farmakologię, domowe sposoby, czy zabiegi oferowane przez kosmetologa, jak choćby peelingi chemiczne, mikrodermabrazja lub oxybrazja. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące trądziku hormonalnego, jego przyczyny, objawy oraz metody radzenia sobie z tym problemem.

Zachęcamy do lektury i poszerzenia swojej wiedzy w tej dziedzinie.

Jak wygląda trądzik hormonalny?

Aby móc rozpocząć walkę z niedoskonałościami skórnymi, niezbędne jest postawienie trafnej diagnozy. Trudno dokonać jej samodzielnie, więc w tym celu najlepiej skonsultować się ze specjalistą. A co powinno skłonić Cię do umówienia się na taką wizytę? Jeśli chodzi o omawiany przez nas w tym wpisie trądzik hormonalny, charakteryzuje się on czerwonymi wykwitami na skórze. Te zwykle pojawiają się w obrębie twarzy. Na ich powstawanie najbardziej narażone są: czoło, policzki, nos oraz broda. Jednak u niektórych pacjentów obserwuje się też trądzik hormonalny na plecach. Poza zaczerwienieniem skóry występują grudki, które mogą stwarzać uczucie dyskomfortu, a jednocześnie nieestetycznie wyglądają. Jeżeli więc zauważysz u siebie tego typu zmiany, nie ignoruj ich. Nie działaj na własną rękę, wypróbowując różne sposoby radzenia sobie z tym problemem na zasadzie prób i błędów. Zanim niedoskonałości przybiorą na sile, a Twój wygląd straci na atrakcyjności, zgłoś się po pomoc do specjalisty w dziedzinie, który postawi diagnozę i zaproponuje dostosowane do konkretnych przyczyn i objawów leczenie trądziku.

Trądzik hormonalny – przyczyny powstawania

Wiele osób dorosłych boryka się z tym problemem. A co jest jego powodem? Nie można zaprzeczyć, że zaburzenia hormonalne a trądzik mają ze sobą wiele wspólnego. Za powstawanie niedoskonałości w postaci zaczerwienienia, krostek i grudek odpowiadają głównie androgeny i testosteron oraz (u kobiet) estrogeny. Jeśli zaburzenia dotyczą pierwszego z wymienionych, problem możemy określić jako trądzik hormonalny androgenny. Jeżeli natomiast zaburzone pozostają produkcja i gospodarka estrogenów, charakterystyczne są okresy, w którym zmiany się nasilają. Zwykle dochodzi do tego przed rozpoczęciem się miesiączki. Ponadto niedoskonałości mogą liczniej pojawiać się przy początkach menopauzy. Dlatego trądzik hormonalny po 40 jest dość często obserwowanym zjawiskiem. Co więcej, przy tego typu problemie wpływ na jego intensywność może mieć również dieta. Produkty, które warto wówczas ograniczyć, to nabiał – trądzik hormonalny może się nasilić przy dużym jego spożywaniu.

Objawy trądziku hormonalnego

Gdy już umówisz się na konsultację, specjalista zapyta Cię o przebieg dolegliwości. Obserwuj więc, kiedy i gdzie najczęściej pojawiają się niedoskonałości oraz po jakim czasie znikają. Dużo osób zastanawia się, jak wygląda trądzik hormonalny, więc skupimy się na najczęstszych objawach. Jeśli zaburzona jest produkcja androgenów, najczęściej na skórze pojawiają się duże i bolesne grudki w obrębie czoła, linii żuchwy i brody. Innymi objawami są zaskórniki oraz tłusta cera. Jeśli chodzi natomiast o trądzik hormonalny wynikający z nieprawidłowego poziomu estrogenów, główny objaw to zaczerwienienie twarzy i krostki. Każdy pacjent może jednak zauważyć u siebie różne symptomy. Warto je obserwować, by móc następnie opowiedzieć o nich swojemu kosmetologowi. Ten na podstawie przeprowadzonego wywiadu zaproponuje odpowiednie metody poradzenia sobie z problemem. Relacje osób, które już się z nim uporały, np. „jak wyleczyłam trądzik hormonalny”, możesz znaleźć na stronach klinik kosmetologicznych, jak choćby Beauty Address w Warszawie.

Trądzik hormonalny – badania

Aby uporać się z niedoskonałościami skórnymi, należy przede wszystkim znaleźć ich przyczynę. Dopiero wówczas specjalista dobrać może odpowiednie sposoby radzenia sobie z nimi. Przed postawieniem diagnozy prawdopodobnie zaleci więc badania hormonalne na trądzik. A co się na nie składa? Zależnie od specyfiki problemu, konieczne może okazać się skontrolowanie poziomu testosteronu lub estrogenów. Warto również przyjrzeć się pracy tarczycy. Co więcej, specjaliści często zalecają badania w kierunku insulinooporności. Te wszystkie nieprawidłowości mogą wpływać na powstawanie omawianych zmian skórnych. Wiele osób zastanawia się, ile kosztują badania hormonalne na trądzik. Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko będzie zależeć od ich kompleksowości. Warto jednak mieć na uwadze, że mogą one pomóc w postawieniu precyzyjnej diagnozy, jeśli borykasz się z problemami skórnymi.

Trądzik zaskórnikowy – leczenie

Wielu pacjentów zmaga się też z niedoskonałościami skórnymi w postaci wągrów. Choć są one mniej widoczne niż duże, bolesne krosty, również negatywnie wpływają na wygląd i stan skóry. Jak więc radzić sobie z takimi problemami? W zwalczaniu przyczyny pomóc może ustabilizowanie pracy hormonów. W leczeniu objawów natomiast często zalecane są takie zabiegi, jak:

  • peeling chemiczny – stosowane do jego wykonania kwasy na trądzik hormonalny mają na celu złuszczenie martwego naskórka, zregenerowanie skóry i zredukowanie przebarwień;
  • mikrodermabrazja – ten zabieg pozwala pozbyć się martwych komórek i zanieczyszczeń, może więc być skuteczny w przypadku walki z zaskórnikami;
  • oxybrazja – polega na działaniu na skórę tlenem pod ciśnieniem i rozproszoną solą fizjologiczną, co ma działanie złuszczające, oczyszczające i nawilżające.

Więcej o przyczynach, objawach i leczeniu trądziku hormonalnego możesz dowiedzieć się bezpośrednio od kosmetologa, np. w klinice kosmetologii i medycyny estetycznej Beauty Address w Warszawie.

Umów się po przez Booksy
Umów się przez Moment
Call Now Button