Klinika kosmetologii Warszawa » Trądzik różowaty – czym jest i jak leczyć?
Trądzik różowaty - twarz

To mit, że problem niedoskonałości skórnych dotyczy tylko osób w wieku nastoletnim, w okresie dojrzewania. Niestety, trądzik różowaty swoje początki często ma w młodości, lecz wraz z biegiem lat wcale sam z siebie nie znika. Wręcz przeciwnie, ignorowanie zmian skórnych i niewłaściwa ich pielęgnacja może dodatkowo nasilić objawy. A jak prawidłowo zadbać o cerę dotkniętą tym problemem? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bowiem każdy ma inną skórę i u każdego trądzik różowaty może mieć nieco inne przyczyny. Aby je znaleźć, możesz udać się na wizytę do kosmetologa, np. w klinice Beaty Address w Warszawie. Podczas pierwszej konsultacji ustali on genezę powstawania niedoskonałości skórnych. Następnie opracuje plan, jak leczyć trądzik różowaty i zaproponuje dopasowane do indywidualnych potrzeb oraz specyfiki skóry zabiegi. Do najczęściej stosowanych należą m.in. mikrodermabrazja, oxybrazja oraz peeling chemiczny. W poniższym artykule opowiemy o nich i omówimy wskazania do ich wykonania. Zapraszamy do lektury!

Jak wygląda trądzik różowaty?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że boryka się z tym problemem. Dlaczego? Najczęściej nie umie go samodzielnie rozpoznać, gdyż objawy trądziku różowatego mogą być różne. U niektórych przejawia się poprzez mniejsze lub większe zaczerwienienie twarzy. Zwykle jest ono widoczne w okolicach policzków, nosa i brody, lecz może pojawiać się również na czole. Poza tym występuje też trądzik różowaty grudkowo-krostkowy. Czym się on wyróżnia? Jak można wywnioskować z nazwy, jego objawami są grudki i krostki, podobne do tych pojawiających się przy klasycznej formie trądziku. Mimo że te symptomy brzmią bardzo charakterystycznie, mogą zostać przypisane innym niedoskonałościom skórnym – przebarwieniom lub nawet popękanym naczynkom. A więc jak najlepiej dotrzeć do diagnozy? Nie rób tego sam. Jeśli występuje u Ciebie trądzik różowaty, leczenie będzie niezbędne, by pozbyć się nieestetycznych zmian. W celu zdiagnozowania problemu oraz rozpoczęcia walki z nim udaj się do kosmetologa, który zadba Twoją skórę i dobierze odpowiednie metody poprawy jej kondycji.

Trądzik różowaty – najczęstsze przyczyny powstawania

Kiedy wiadomo już, jakie są objawy trądziku różowatego, pora skupić się na tym, dlaczego tylu pacjentów się z nim zmaga. O ile tego typu niedoskonałości skórne w wieku nastoletnim są uznawane za naturalne (choć również mogą wymagać leczenia), po okresie dojrzewania nie powinny występować. Ale niestety tak się dzieje. Co jest tego przyczyną? Często również okazuje się to skutkiem nieodpowiedniej gospodarki hormonalnej. Istnieje oprócz tego kilka innych powodów powstawania tego rodzaju zmian skórnych. Trądzik różowaty może być wynikiem długotrwałego stresu, w którym żyje pacjent, a także niewłaściwej diety czy pielęgnacji cery. Zdiagnozowanie przyczyny pojawienia się i nieustępowania problemu jest bardzo ważne. Warto zatem udać się do kliniki kosmetologii i medycyny estetycznej, by znaleźć źródło występowania tego typu niedoskonałości skórnych. Jedynie trafnie postawiona diagnoza może zapewnić skuteczne leczenie trądziku. Trudno natomiast samodzielnie określić jego przyczynę, kiedy może ich być tak wiele.

Najczęstsze objawy trądziku różowatego

Choć ustaliliśmy już, jak on wygląda, chcemy skupić się na jeszcze jednym aspekcie. Otóż fizyczne objawy trądziku różowatego, jak czerwona twarz, mogą niestety pogarszać też samopoczucie. W jaki sposób? Już wyjaśniamy. W dzisiejszych czasach zadbany wygląd ma szczególne znaczenie. Chyba każdy dąży do tego, by atrakcyjnie i zdrowo się prezentować. A na to duży wpływ ma kondycja cery. Gdy na niej widoczne są niedoskonałości, np. trądzik różowaty na nosie, policzkach i brodzie, zaniżona może zostać samoocena takiej osoby. To natomiast powoduje uczucie frustracji i stresu, a jak już ustaliliśmy – stres jeszcze nasila ten problem skórny. Tworzy się więc błędne koło, które jednak każdy może przerwać. Zamiast próbować pozbyć się niedoskonałości na własną ręką, zazwyczaj metodą prób i błędów, możesz odwiedzić klinikę kosmetologii, w której kosmetolog zaleci laser na trądzik różowaty lub inny zabieg, jak np. mikrodermabrazja czy oxybrazja.

Czy trądzik różowaty jest zaraźliwy?

To pytanie bardzo często zadawane w gabinetach kosmetologów. Trądzik różowaty jest chorobą dermatologiczną o zapalnym podłożu. Ale czy można zarazić nim innych? Nie ma takiego ryzyka. Nie czyni go to jednak mniej szkodliwym dla osoby zmagającej się z tym problemem. Nieestetyczne zmiany są uciążliwe dla pacjenta, dlatego wielu z nich decyduje się szybko podjąć leczenie. Innym aspektem pozostaje to, że bliskie otoczenie może uważać trądzik różowaty za zaraźliwy. Taka postawa, wynikająca z niewiedzy, okazuje się jednak przykra w skutkach dla osoby borykającej się z tymi niedoskonałościami. Nic dziwnego, że poczuje się ona wówczas odrzucona i wyalienowana, co dodatkowo obniży jej poczucie wartości. Z tych względów rozpoczęcie w porę odpowiednio dostosowanego do specyfiki problemu leczenia jest kluczowe. Niezależnie od stopnia zaawansowania zmian skórnych, możesz się ich pozbyć.

Trądzik różowaty – metody leczenia

Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z tym problemem. Trudno stwierdzić jednoznacznie, które z nich są najskuteczniejsza, a które najmniej skuteczne, ponieważ jest to sprawa bardzo indywidualna. Aby dana metoda mogła przynieść oczekiwane rezultaty, musi być odpowiednio dopasowana do specyfiki skóry pacjenta, jego stylu życia, przyczyny powstawania niedoskonałości skórnych. U niektórych wystarczyć może zalecona przez kosmetologa maść na trądzik różowaty. U innych natomiast wskazane będą serie zabiegów. A o jakich konkretnie mowa? Poniżej omawiamy je krótko:

  • Oxybrazja – to zabieg, podczas którego stosuje się pod ciśnieniem tlen wraz z rozproszoną solą fizjologiczną. Celem jego wykonywania również jest złuszczenie naskórka i oczyszczenie cery. W przypadku oxybrazji efekty jej wykonania przy leczeniu trądziku różowatego mogą być zauważalne już po jednej sesji.
  • Peelingi chemiczne – stanowią alternatywę dla mechanicznych i enzymatycznych peelingów. Mają za zadanie złuszczać naskórek, redukować przebarwienia i regenerować skórę. Wykonuje się je z użyciem kwasów, a szczególnie zalecany na trądzik różowaty jest kwas azelainowy.
  • Zabieg przeciwtrądzikowy PRO XN – linia kosmetyków PRO XN opiera swoją wysoką skuteczność na obecności najsilniejszego antyoksydantu Ksantohumolu, czyli substancji o udowodnionej skuteczności aż 30 razy większej od witaminy C. Wspomniany antyoksydant to związek o silnych właściwościach przeciwzapalnych, dlatego doskonale pielęgnuje skórę problematyczną, w tym dotkniętą trądzikiem różowatym. Zabiegi PRO XN mogą uwrażliwiać skórę, dlatego nie zaleca się ich przeprowadzania w okresach intensywnego nasłonecznienia.
  • Zabieg PCA Sensi peel – to delikatny peeling chemiczny, którego zadaniem jest złuszczenie martwych komórek skóry, rozjaśnienie przebarwień, poprawienie tekstury skóry i stymulowanie regeneracji komórek. Po przeprowadzonym zabiegu zaleca się używanie produktów nawilżających. Należy także unikać ekspozycji na słońce i regularnie stosować filtry przeciwsłoneczne.
  • Laser erbowo-yagowy – doskonale radzi sobie z redukcją przebarwień, blizn, zmarszczek oraz poprawą struktury skóry. Jest to laser ablacyjny, który działa poprzez delikatne złuszczanie górnej warstwy skóry za pomocą odparowania wody. Głęboko przenikając w skórę na poziomie 3 mm, laser powoduje kontrolowane mikrouszkodzenia skóry właściwej, co prowadzi do regeneracji i przebudowy komórek. Zastosowanie tego rodzaju lasera może przede wszystkim wesprzeć redukcję blizn potrądzikowych, poprawiając ogólny stan skóry. Zabiegów laserem erbowo-yagowym nie zaleca się przeprowadzać latem.

O te metody warto zapytać w klinice kosmetologii i medycyny estetycznej, np. Beauty Address w Warszawie. Mogą okazać się pomocne w walce z problemami skórnymi. Warto jednak pamiętać, że wszystkie zabiegi na trądzik różowaty muszą zostać indywidualnie dobrane do konkretnego pacjenta.

Jak długo trwa leczenie trądziku różowatego?

To zależy od kilku czynników. Znaczenie ma na pewno stopień zaawansowania problemu, jego przyczyna oraz specyfika skóry i stylu życia pacjenta. Jednak dzięki odpowiednio dobranej metodzie czy leku na trądzik różowaty, w każdym przypadku da się go wyleczyć. Najważniejsze jest to, by nie eksperymentować, samodzielnie dobierając sposoby walki z tymi skórnymi niedoskonałościami. Nieodpowiednio dopasowana do problemu metoda często tylko pogarsza stan cery. Co więcej, długość leczenia może oszacować kosmetolog po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem. Pozna on historię choroby i będzie mógł wskazać zalecane sposoby uporania się z nią czy liczbę powtórzeń wykonania konkretnych zabiegów. To również okazja, w której zmagający się z problemem może zadać wszelkie pytania i podzielić się swoimi wątpliwościami. Co istotne, walka z trądzikiem różowatym nie musi być samotną walką.

Istnieje wiele metod leczenia niedoskonałości skórnych. Jeśli chodzi o trądzik różowaty, najczęściej w celu wyciszenia jego objawów wykonuje się m.in. oxybrazję oraz peelingi chemiczne. Skuteczne mogą okazać się też laser czy maść. Ważne, by metoda była dobrana przez specjalistę w dziedzinie.

Umów się po przez Booksy
Umów się przez Moment
Call Now Button