Borykasz się z problem, jakim są zaskórniki na czole? To powszechna dolegliwość skórna, która może dotknąć każdego, bez względu na wiek. Choć nie są one tak widoczne, jak np. trądzik, w równym stopniu mogą być trudne do pozbycia się, a także wpływać na nasz komfort psychiczny. W poniższym wpisie omówimy, czym są zaskórniki zamknięte, jakie są ich najczęstsze przyczyny oraz jakie metody leczenia stosuje się w walce z nimi. Przeczytaj teraz, by później móc cieszyć się piękną cerą bez niedoskonałości!
Czym są zaskórniki na czole?
Zaskórniki na czole, zarówno otwarte, jak i zamknięte, to niewielkie zmiany skórne, które powstają w wyniku zatkania porów skóry przez nadmiar sebum, martwe komórki naskórka i zanieczyszczenia.
Zaskórniki zamknięte, znane również jako whiteheads, to małe, białe grudki, które pojawiają się, gdy pory są całkowicie zamknięte. W przeciwieństwie do zmian otwartych (blackheads), zaskórniki zamknięte nie mają kontaktu z powietrzem, dlatego nie utleniają się i nie ciemnieją.
Zaskórniki zamknięte – przyczyny
Zaskórniki zamknięte na czole mogą mieć różne przyczyny i w celu dojścia do sedna problemu, najlepiej udać się do specjalisty, który kompleksowo oceni stan naszej cery i z dużym prawdopodobieństwem wdroży terapię, która pomoże nam pożegnać się z zaskórnikami. Poniżej przedstawiamy, co wpływa na pojawienie się tego typu zmian skórnych.
- Nadmierna produkcja sebum – kiedy gruczoły łojowe produkują zbyt dużo sebum, pory się zatykają.
- Niewłaściwa pielęgnacja skóry – używasz ciężkich kosmetyków i nie zwracasz uwagi na dopasowanie preparatu do typu swojej cery? Prawdopodobnie zaraz będziesz mieć problem z zaskórnikami.
- Hormony – wahania hormonalne, zwłaszcza w okresie dojrzewania, menstruacji czy ciąży potrafią nieźle namieszać w naszym organizmie, prowadząc do zwiększenia produkcji sebum.
- Dieta – spożywanie dużej ilości produktów mlecznych oraz pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym może wpływać na stan skóry.
- Stres – pamiętaj, że stres może wpłynąć na zmiany hormonalne, a tym samym zwiększyć produkcję sebum.
- Genetyka – niestety genów nie oszukasz, a zaskórniki zamknięte mogą być dziedziczne.
Co na zaskórniki zamknięte?
Walka z zaskórnikami, leczenie trądziku i niwelowanie blizn najlepiej zacząć od wizyty u a
specjalisty, który na podstawie oceny stanu naszej skóry, dobierze odpowiednią terapię. Oprócz tego można wspierać się różnymi zabiegami w Beauty Address. W naszej ofercie znajdziesz m.in.:
- Hydrafacial – jest to nowoczesna metoda polegająca na dogłębnym oczyszczaniu skóry. Ma na celu usunięcie martwych komórek naskórka i odblokowanie porów. Zabieg jest wykonywany za pomocą specjalnego urządzenia, które umożliwia dokładne oczyszczenie skóry oraz wprowadza specjalistyczne serum w jej głąb. Rodzaj preparatu jest dobierany do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu zabiegowi skóra staje się bardziej promienna, a pory są odblokowane, co znacznie redukuje ryzyko powstawania zaskórników.
- Peeling chemiczny – kwasy np. kwas salicylowy dobrze radzi sobie ze złuszczaniem wierzchnich warstw skóry, pomagając w odblokowaniu porów i redukcji zaskórników zamkniętych.
Czego unikać posiadając zaskórniki zamknięte na czole?
Zaskórniki na czole są dla Ciebie bardzo uciążliwe, a problem ten co chwilę nawraca? Sprawdź, czy Ty nie popełniasz poniższych błędów!
- Stosujesz ciężkie, tłuste kosmetyki na bazie olejów, które zapychają pory.
- Nie dbasz o odpowiednie oczyszczanie skóry, a nawet zdarza Ci się pozostać w makijażu na całą noc.
- Wyciskasz zaskórniki. Psst! Takie działanie może prowadzić do nadkażenia, a nawet powstania blizn.
- Masz dietę bogatą w cukry oraz tłuszcze.
Zaskórniki zamknięte – odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!
Czy zaskórniki zamknięte same znikną?
Zaskórniki zamknięte na czole rzadko znikają same. Bez odpowiedniej pielęgnacji i leczenia mogą utrzymywać się przez długi czas.
Czy wyciskać zaskórniki zamknięte?
Nie zaleca się wyciskania zaskórników zamkniętych, ponieważ może to prowadzić do zakażeń i blizn. Lepiej skorzystać z profesjonalnych zabiegów kosmetologicznych dostępnych w Beauty Address.
Jak rozpoznać zaskórniki zamknięte?
Zaskórniki zamknięte to małe, białe grudki na skórze, które nie mają otwartego ujścia. Są bardziej wyczuwalne niż widoczne.
Czy kwas salicylowy działa na zaskórniki zamknięte?
Tak, kwas salicylowy jest skutecznym składnikiem w leczeniu zaskórników zamkniętych. Pomaga złuszczyć martwe komórki naskórka i odblokować pory.
Jakie witaminy na zaskórniki?
Witaminy takie jak A, E i C mogą wspomagać zdrowie skóry i zmniejszać ryzyko powstawania zaskórników. Warto również sięgnąć po suplementy zawierające cynk i kwasy omega-3. Uwaga! Przed rozpoczęciem suplementacji każdego preparatu, najlepiej skonsultować to z lekarzem.
Zaskórniki na czole mogą być uciążliwe i wyglądać nieestetycznie, jednak zastosowanie odpowiedniej terapii pozwoli nam pożegnać się z tym problemem. Specjaliści w Beauty Address pomogą w wyborze odpowiedniego zabiegu, który będzie świetnym uzupełnieniem terapii. Jeśli masz dodatkowe pytania, zapraszamy do kontaktu z kliniką – chętnie pomożemy!